Anneliğe Hazırlık Eğitim Programı

Anneliğe Hazırlık Temel Eğitim Programı

obiranne-annelig-hazirlik-min

Hamilelik dönemindeki her anne adayının doğacak bebeğiyle ve nasıl bir anne olacağıyla ilgili hayalleri vardır. Bu hayaller ve zamanla gelişen beklentiler kadınların zihninde bir takım soruları ortaya çıkarır.

Bebeğime yetebilecek miyim?
Ona iyi bakım verebilecek miyim?
Onunla nasıl bağ kuracağım?
İhtiyaçlarını anlayabilecek miyim?

Kadınların hayatına eklenen bu yeni rol onu kendi bireysel ihtiyaçları, çift ilişkisi ve yeni bir bebeğin sorumluluğunu alabilmek gibi dinamiklerin arasında denge oluşturma çabası içerisine sokar. Bu süreçte anne adaylarının ihtiyaç duyduğu destek alanlarını göz önünde bulundurarak hazırlamış olduğumuz bu çalışma programıyla; annelerin bebeğiyle sağlıklı ilişki kurabilmesini, yaşadığı değişimler hakkında farkındalık kazanabilmesini ve karşısına çıkacak zorluklara baş edebilme stratejileri geliştirmesini amaçlamaktayız.

Ele alınacak temel konu başlıkları:

  • Hamilelik döneminde ortaya çıkan duygusal değişimler
  • Anne adayının nasıl bir anne olacağını etkileyen kendi ailesiyle olan ilişkilerine bakabilmek
  • Kadınların annelik rolü ve bebeğinin özellikleriyle ilgili hayalleri ve bu hayallerin doğum sonrasındaki sürece etkileri
  • Hamilelik sonrası dönem; bebeğe yeterli bakımı verememekle ilgili kaygılar, lohusalık, doğum sonrası depresyon, değişen yaşam biçimi
  • Doğum sonrasında bebekle bağ kurmak
  • Annenin hamilelik sürecinde babanın rolü, etkisi ve desteği
  • Hamilelik sürecinde ve sonraki dönemde meydana gelecek zorluklarla baş edebilmek için yapılacaklar

Programı Hazırlayan: Psikolojik Danışman Petek Halman

Hamilelik Yogası

Yoga kendini ve içinde bulunulan yeni durumu kabul etmektir.

Hamile yogası, hamilelik sürecini daha rahat geçirmek, nefes ve hareket çalışmalarıyla beli ve omurganın tümünü desteklemek, kramp, bulantı ve gerginlikleri hafifletmek , anneyi doğum öncesi ve sonrası bu yeni duruma hazırlamak üzere uygulanan yoga çalışmalarıdır. Hamile Yogası, anne ve bebek arasındaki bağın güçlenmesine destekte bulunur. Nefes çalışmalarıyla bedendeki gerginliği uzaklaştırır.Omurgadaki değişen ağırlık merkezini, karın ve bel bölgelerini çalıştırıp güçlendirir. Doğal doğum yapmayı planlayan anneler için doğumu kolaylaştırır. Doğum sonrasında tüm annelerin, iyileşme ve normal yaşamlarına dönüş sürecini hızlandırır.

obiranne-hamilelik-yogasi-min