3-6 yaş çocuklarımıza kazandırabileceğimiz temizlikle ilgili öz bakım becerileri…

Sağlık ve temizlik bir bütünün önemli iki parçasıdır. Çocuğumuzun gelişim evrelerinden biri de ona temizlik alışkanlıklarını kazandırmaktır.

Hastalıklardan korunmak adına, kendi kişisel temizliğimiz ile birlikte çevre temizliği de önemlidir.

Ebeveyn ve çocuğumuzun bakımından sorumlu bakıcılar için 24-30 ay temizlik alışkanlıklarını çocuklara kazandırmak için uygun dönemdir.

Bu dönemde çocuklara kazandırılması gereken alışkanlıklardan bazıları el yıkamak, banyo yapmak, diş fırçalamak, yüz yıkamak ve iç çamaşırlarımızı değiştirmek…

El ve yüz  temizliği

Eller gündelik yaşamda en fazla kirlenen organlardandır. Hastalıkların özellikle yayıldığı yerdir. Bu nedenle sık sık ellerimizi yıkamalıyız.

Çocuklara el ve yüz temizliğinin nasıl olması gerektiğini öğretelim.

Ayak Temizliği

Ayakkabı ve çorap içerisinde uzun süre bulunan ayaklar sağlık açısından bazı problemlere neden olabilir. Mantar ve bazı deri hastalıkları gibi…

Bu ve benzeri nedenlerle ayaklarımızı düzenli olarak yıkamalıyız. Bu alışkanlığı çocuklarımıza kazandıralım.

Diş fırçalama alışkanlığı…

Süt dişleri çocuklarımız için çok önemlidir. Onları korumak ve ağız sağlığımız için çocuklarımıza diş fırçalamayı bu dönemde öğretmeliyiz. Bu alışkanlığın kazandırılması çok önemlidir.

Bunu bir oyun haline getirelim. Şarkılar ve tekerlemeler sizin için iyi birer araç olabilir.

Öncelikle diş temizliği için kullanacağınız araçları hazır bulundurun. Ve bunları çocuğumuza tanıtın.

Başlangıç için naylon ve yumuşak, orta sertlikte bir diş fırçası bu iş için uygundur. Yutma ihtimali olduğu için çok küçük bir parça diş macunu çocuğumuzun diş temizliği için yeterli olacaktır.

Bu alışkanlığı kazandırırken çevrenin temiz tutulması gerektiğini diş fırçasının kişiye özel olduğunu ve başkası ile sağlık açısından problem olması nedeniyle paylaşılmaması gerektiğini çocuğumuza öğretelim.

Her zaman çocuğumuzun bir rol modele ihtiyacı vardır.

Aynanın karşısına beraber geçip beraber diş fırçalamanın tam zamanı…