“Anne Olmak”

Bir kadının hayatında unutulmaz dönüm noktaları vardır. Hamileliğini öğrendiği an, bunların en özelinden biridir herhalde. Artık yeni bir hayatın kapısı aralanır ve öğrenilecek pek çok vardır…

Bilindiği gibi hamileliğin yarattığı hormonal değişimlerle birlikte anne hem fizyolojik hem de duygusal değişimler yaşamaya başlar. Belki de öncesinde ne kadar araştırmış, okumuş, çevresine danışmış olsa da ancak tecrübe ettiğinde anlayabildiği değişimlerdir bunlar.

Ve büyülü anlar … Anne adayının içinde büyüttüğü bebeğiyle daha anne karnındayken ilişki kurması,  onunla  konuşması ve onun hareketlerini hissetmesi eşsiz bir heyecan yaşatır. Fakat diğer yandan da bu heyecana, “iyi bir anne olabilecek miyim?”, “nasıl bir anne olacağım?” sorularının yarattığı korku ve kaygılar eklenir. Bu duygular ilk bakışta negatif gibi algılansa da aslında çok doğal ve hatta faydalı olduğu söylenebilir. Çünkü bu sorularla anne adayı;  bebeği üzerinde düşünerek, annelik rolüne hazırlar kendini. Kaldı ki annelik, bir kadının doğuştan getirdiği içgüdüleri ve çocukluk oyunlarında; derinlerde gizlense de çok erken yaşlardan beri hissettiği bir duygudur.

Bu hislere  ve doğumla birlikte ortaya çıkacak  gizli yeteneğe güvenebilirsiniz. Düşünsenize, 9 ay süresince onu içinizde yaşattınız, yalnız ikiniz hissettiniz birbirinizi, birlikte büyüdünüz. Bu paylaşımı kendinize hatırlatarak, sizi eleştirenlere kulaklarınızı kapayın. Böylece göreceksiniz ki başlarda yaşadığınız  “ya beceremezsem” endişesi yakınlarınızdan ve özellikle eşinizden aldığınız destek ile, “yapabiliyorum”, “yeterliyim” mutluluğuna dönüşecektir. Tüm bu aşamalarda elbette eşinizin desteği, süreci kolaylaştıracak ve bu olumluya dönüşü hızlandıracaktır. Ancak beklentilerinizi  şekillendirirken  yine de annelik ve babalık duygularının farklı süreçlerde olgunlaştığını unutmamak gerekir. Anneler  hamileliğini öğrendiği andan itibaren bebeğini içinde gün gün büyütürken, dünyaya geldiğinde sütü ile beslerken, babaların yeni doğan  bebekleri ile sınırlı olarak başlayan ilişkileri, bebekleri  büyüdükçe güçlenip sağlamlaşacaktır. Dolayısıyla bunun farkında olmak, anne babanın birbirini anlamasını kolaylaştıracaktır.

 

Unutmayın, hamilelik kimi zaman heyecanlı, kimi zaman sabırsız, kimi zaman kaygılı ama sonuçta  sadece siz ve bebeğiniz arasında hissedilen, en büyülü süreç ….Çevrenin yarattığı, “en iyi olma baskısını” bir kenara bırakıp, hamileliğinizin ve anneliğinizin tadını çıkarmanız dileğiyle.