Bebek Bakıcıları İçin İlk Yardım Eğitimi Gerekli midir?

Anne ve babanın işe gitmesi ile bebek bakıcıları bebekle evde yalnız kalır. Bu durum bebek bakıcılarının ilk yardım konusunda bilgi sahibi olma gerekliliğini doğurmuştur.

Bebek bakıcıları için hangi dönemler en riskli dönemlerdir?

Bebekler 4. aydan sonra dönmeye başlar. Bu dönemden sonra yüksekten düşme gibi ev kazaları görülebilir. Bebek bakıcılarının en önemli görevi bebeğin ayına ve gelişimine göre görülebilecek kazaları bilmek ve önlemleri almaktır.

Bir bebek bakıcısı evde hangi önlemleri alabilir?

Yaşına uygun oyuncak seçimi, hava yoluna kaçabilecek oyuncakların bebeğin eline verilmemesi, temizlik maddelerini bebeğin ulaşamıyacağı yerlerde tutmak bir bebek bakıcısının evde alabileceği basit önlemlerdendir.

Bebek bakıcılarının bu eğitimi alması için eğitimli olması şartı var mıdır?

Bebek bakıcılarının bir sağlık çalışanı olması gerekmez. Eğitimlerde vücudun temel fonksyonları hakkında bilgilendirilme gerekmektedir. Bu bilgilerin üzerine uygulamalarla ilk yardımın nasıl yapılması gerektiği öğretilmektedir. Anlamak, bunu bilerek müdahale etmek önemlidir.

Bebek bakıcılarının ilk yardımı uygularken bazı çekindiği noktalar olabilir mi?

Bebeğe zarar verme endişesine sahip olabilirler. Fakat bu duygu başedilebilir bir duygudur. Yapılması gereken soğuk kanlılığınızı korumak, öğrendiklerinizi belli kurallar dizisi şeklinde uygulamaktır. Çünkü ilk yardım basit uygulamalardan oluşmaktadır.

Bir bebek bakıcısının mutlaka bir ilk yardım kitabı olmalıdır.

Kullanılmayan bilgiler unutulur bu normal bir süreçtir. Bu eğitimlerle öğretilen bilgileri aralıklı olarak hatırlamak gerekmektedir. Çevre güvenliğini sağlamak ya da 112 yi aramak ise kolay ve unutulmayacak durumlardandır. Sadece ilk yardım bilgisi olmayan birinin müdahale etmesine izin vermemek bile hayat kurtarabilir.