Bebek bakıcıları ve çocukların bilişsel gelişimi

Çocukların yaşına ve gelişimine göre bilişsel gelişimine nasıl katkıda bulunabiliriz?

Çocukların bilişsel gelişim için( oyuncaklar, çıngıraklar vb) oyuncaklar kullanabilir, bazen günlük yaşantımızdan hikayeler anlatabiliriz. Amacımız çocukların akıl yürütme ve problem çözme becerilerini geliştirmektir.

Birçok etkinlik çocukların algılayabilme, dikkatlerini toplayabilme, hafızaya kaydetme ve yaratıcılık gibi zihinsel işlevleri geliştirmeye yöneliktir.

Etkinlikleri planlamak için bir bebek bakıcısının bilmesi gerekenler nelerdir?

Çocukların 0-2 yaşta yapabildiklerini bilmek bize etkinlikleri doğru planlamamıza yardımcı olur.

0-2 yaş çocuklar neler yapabilir?

Bebekler önce önünde duran cisimlere ulaşabilir. Kendi yaptığı hareketler ile dünya arasında bir bağlantı kurar. İnsanların yüzünü tanımaya başlar. Gelen müzik sesine dikkat kesilir. İki elini uyumlu kullanarak oyuncaklara uzanır ve tutar. Basit emirleri algılar. Annesi ve babasının veya bakıcısının hareketlerini taklit eder.

 0-3 yaş bir çocuğun bilişsel gelişime uygun araç gereçler nelerdir?

Çıngıraklar, bez oyuncaklar, diş halkaları 0-3 yaş çocuğunun bilişsel gelişimi için en çok tercih edilen oyuncaklardandır.

Bakıcılar için aşağıda çocuğun yaşı ve gelişimi için uygun oyun ve etkinlikler sıralanmıştır.

Çıngıraklar, müzik kutuları, ses çıkartan hareketli oyuncaklar, bez oyuncaklar, diş kaşıma halkaları, renkli küpler, geçmeli oyuncaklar, basit bloklar, resimli hayvanlar, mukavva kutular,  bez veya plastik hayvanlar, kum havuzu ve kum oyuncaklar, kamyon, uçak ve trenler, küçük bebekler, oyuncak ve gerçek telefonlar, müzik aletleri, zil, tef, davul, boncuklar ve ip, sabunla balonlar yapma,  iç içe geçen kutular

Çocukların bilişsel gelişimini desteklemek için etkinlik hazırlarken dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Bakıcılar, oyunun  kurallarını önceden belirlenmeli ve çocuklara bu kuralları açıklamalıdır. Oyunların tek sonucu olmalıdır. Seçilen etkinliklerden bazen birden fazla sonuç veya ürün çıkarılabilmelidir. Etkinliklerde çıkan sonuçlar hakkında çocuklarla konuşulmalıdır. Bir araç olarak televizyon kullanılmamalıdır. Bulunduğunuz her ortamı her nesneyi bir oyun aracı olarak kullanarak çocuğun bilişsel gelişime katkıda bulunabiliriz.

Bebekler sevdiklerini rol model olarak seçerler. Onların hareketlerini taklit ederler. Bebek bakıcıları için taklit etmek  ve rol yapmak  iyi bir oyun malzemesidir. Mizah ve eğlence oyunlara  dahil edilmelidir. Yanlış yaptıklarında çocuklar yeniden denemeleri  için cesaretlendirilmelidir.

Bir bebek bakıcısı bebeğin gelişiminde kullanacağı araç ve gereçler konusunda nelere dikkat etmelidir?

Araç gereçler temizlenebilir sağlam ve amaca uygun olmalıdır. Çocuğa zarar vermemelidir.

Oyuncaklar; renkli , parlak ve göze hoş görünmelidir. Bunun nedeni bebeğin keşfetme becerilerini desteklemektir. Çocuğun yaşı ve gelişimine göre basitten karmaşığa, kolaydan zora doğru gitmelidir.

Bakıcıların bebeklerle doğru ve yararlı etkinliklerle iyi zaman geçirmeleri dileğiyle