Bebek Bakıcısının Görevini Kötüye Kullandığını Nasıl Anlarız?

Bu soruyu yanıtlamadan önce, çocuk istismarı ve çocuk ihmalini tanımlamamız gerekmektedir.

Çocuk istismarı: çocuğa yapılan kötü davranışların bütünüdür. Bu davranışlar; çocuğun sağlığına, duygusal gelişimine zarar verir.

Bebek bakıcısı ihmali nedir?

Bebek bakıcısı bebeğe ya da çocuğa bakmakla sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmemesi, çocuğun beslenme, bakım, sağlık ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanmaması çocuk ihmali olarak değerlendirilmelidir.

Ebeveyn, bebek bakıcısının hangi davranışlarından bunu hissedebilir?

Ebeveynler bebek bakıcısı ile çocuğun ilişkisini mutlaka gözlemlemelidir. Çocuklar duygu ve düşüncelerini hareketleri ile ifade edebilir. Çocuk, bakıcıyı gördüğünde sevinç ve mutluluk ifadeleri göstermiyorsa, aralarındaki iletişimin iyi olmadığını belirtiyor olabilir. İletişimi değerlendireceğimiz diğer noktalar: bakıcının tutarlı davranış sergilememesi, yalan söylemesi, aileye günlük yapılanlar hakkında bilgi vermek konusunda isteksiz olması gibi durumlardır.

Bebek ya da çocuk bakıcısının çocuk istismarı nasıl anlaşılır?

Çocuklar kaza dışı yaralanıyorlarsa düşünülmelidir. Özellikle vücutta morlukların olması fiziksel bir istismarı düşündürebilir.Ayrıca ebeveynler çocukların davranışlarınıda izlemelidir. Hareketlerinde yavaşlama enerjide azalma sürekli uyuklama hali, ya da sakarlaşma becerisinde dikkatinde azalma gibi durumlar bakıcı istismarını düşündürebilir.