Bebek veya çocuk bakıcısının görev tanımı

Günümüzde bakıcının görev tanımı konusunda ciddi kafa karışıklıkları yaşanmaktadır. Ebeveynlerin en önemli sorunlarından biri bakıcının neyi yapıp neyi yapmamasında ki kararsızlıklarıdır.
Öncelikle görev tanımı iyi yapılmalıdır. Bakıcının ev işlerine yardımcı olmasını bekliyor musunuz?
Bakıcısı sadece çocuğunuzun bakımından mı sorumludur?
Ebeveynlerin sınırları net olarak belirlemesi gerekmektedir. Ev işleri neleri kapsamaktadır?
Yardımcı olmak cümlesini açmak ve netleştirmek en doğru yaklaşım olacaktır.
Aileler, bebek bakıcısının görev tanımı konusunda farklı düşüncelere sahipler. Çocuğunun bakımı dışında hiç bir beklentisi olmayan aileler olduğu gibi, bakımın yanında ev işlerine yardım bekliyen ailelerde bulunmaktadır.
Bebek bakıcısı eğitimlerini incelediğimizde eğitimlerin çocuğun fiziksel, psiko-motor, bilişsel, dil, ahlak, cinsel, duygusal gelişimine göre planlandığını görebiliriz. Beslenme, oyun etkinlikleri, sağlık ile ilgili konularda bilgilendirme eğitimleri de bebek bakıcı eğitim programlarında yer almaktadır. Bu eğitimlerde ev hizmetleri bulunmamaktadır. Bir bebeğin bakımında temizlik ve hijyen önemlidir. Bu nedenle çocuğumuzun yaşam alanının temiz olması gerekmektedir. Aynı kurallar bütünü beslenme içinde geçerlidir.
Bir bebeğin bakımı, beslenmesi, banyosu, uyku düzeninin sağlanması büyük bir zaman alır. Bu zamanın dışında ailelerin beklentilerine cevap vermek bakıcı ile aile arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Fakat bebek bakıcısının temel görevinin çocuğunuzun bakımı sağlamak olduğunu unutmamak gerekir. Ebeveynlerin bu konularda esnek olması iletişimi güçlendirecektir.