Bebek veya çocuk bakıcısının yaşı önemli midir?

Bebek bakıcısının yaşı bu iş için önemli bir faktördür. Neden önemli olduğunu açıklamadan önce bazı tanımlamalardan bahsetmek daha doğru olur.
Yaşlılık nedir?
Yaşlılığın net bir tanımı yoktur. Son dönemde yapılan çalışmalarda yaşlılık sınırı 64 yaş olarak belirlenmiştir. 45-64 yaş grubu orta yaş olarak sınıflanmıştır. Yaşlılığı tanımlarken sosyal, ekonomik, biyolojik ve fizyolojik durumlar göz önünde bulundurulmaktadır.
Yaşı ileri bir bakıcının tercih edilmeme sebebi nedir?
Yapılan araştırmalarda 20-64 yaş aralığında fizyolojik enerjinin % 20 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Dönemsel olarak bireyin hareketlerinde, kas gücü ve eklem hareketlerinde azalma vücudun dengesini korumada önemli sorun teşkil eder. Ağırlık kaldırmayı zorlaştırır. Ortalama 45 yaşından sonra bir insanın 5-6 cm’den daha yakın nesneleri fark etmesi zorlaşır. Bu fizyolojik değişiklikler ileri yaştaki bireylerin bebek bakıcılığı yapmasını zorlaştırır.
Yaşı ileri bakıcılar gün geçtikçe artmakta olan çocuğun enerjisine ve hızına ayak uyduramıyabilir. Çocuğun sorularına cevap vermete ve beklentilerini karşılamakta zorlanabilir.
Yaşı küçük bebek bakıcıları için durum nasıldır?
Bebek ve çocuk bakımı disiplin, dikkat ve özen gerektirir. Yaşı çok küçük ve çok ileri insanlar mevcut durumları nedeniyle çok tercih edilmemelidir. Bebek bakım ve eğitimi bir oyun değildir. Yirmi bir kritik yaştır. İnsanın yetişkinlik dönemi 21 yaş ile başlar. Bu dönemde mesleki beceri ve yeterlilik kazanılır. Fakat sosyal açıdan 21-24 yaş ebeveynlerin çocuk veya bebek bakıcısı için çok tercih ettikleri yaş aralığı değildir. Bu yaş aralığındaki bakıcıların bu işi sadece gelip geçer bir iş olarak görmesi, başka bir iş bulunduğunda ayrılma riski aileleri tedirgin etmektedir.
Sürekli değişen bebek bakıcısı durumu, çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Aileler bu nedenle bu yaş grubuna mesafeli yaklaşmaktadır.
Ailelerin tercih yaparken öncelikleri ne olmalıdır?
Bu ve benzeri nedenlerle bebek veya çocuk bakıcısnın yaşı önemlidir. Fakat net belirlenmiş bir yaş aralığı yoktur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken durum kendi çocuklarının yaşını temel alarak çok küçük veya ileri yaşlarda bir bebek bakıcısı tercih etmemektir. Kendi kişisel gelişimini tamamlamış, ilk yardım konusunda eğitimli bir bebek bakıcısı tercih etmeleri çok önemli bir durumdur.