Çocuklarda tırnak yemek

Hepimiz hayatımızın bir döneminde ya tırnaklarımızı yedik ya da tırnaklarını kemiren bir çocukla karşılaştık.

Çocuklar neden tırnaklarını yerler?

Tırnak yemek, bir davranış bozukluğudur ve duygusal bir durum ile ilişkilidir. Tırnak yeme ortalama 5 yaşından sonra başlar.

Aile özellikleri önemli midir?

Tırnak yiyen çocukların aileleri genellikle titiz, kuralcı, otoriterdir.

Tırnak yiyen çocuklar da kaygılı ve gergindir.

Tırnak yemenin nedenleri nelerdir?

Korku, üzüntü, sıkıntılı duygu durumu,gerilim ve kaygı duyguları, aileleri ile ilgili iletişim sorunları ,öfke ve saldırganlık duyguları tırnak yemenin en önemli nedenlerindendir.

Bu bir yaramazlık belirtisi mi yoksa çocukların sergilediği doğal bir hareket mi?

Bazı anne babalar çocukların her davranışını bir yaramazlık belirtisi olarak görür ve çocuklarını azarlar hatta cezalandırırlar. Halbuki bazı davranışlar çocuk olmanın doğal davranışlarındandır.

“Çocuk işte” diye bir söz bile kullanırız aramızda…

Bu aileler esnek ve toleranslı olmadıkları için her çocuksu davranışı bir yaramazlık belirtisi olarak algılayarak bu durumu düzeltme eğiliminde olurlar.

Sorunlar orada başlar.

Tırnak yemek çocuğu avutan ve aynı zamanda teselli veren bir davranış biçimidir aslında. Onun çıkış yoludur.

Tırnak yemek çocuğun saldırgan duygu durumunu dışa vuramadığı durumlarda çocuğun kendine yönelik saldırgan dürtüsünün bir belirtisidir.

Tırnak yeme nasıl önlenebilir?

Onu sürekli uyarmak, cezalandırmak, tehdit etmek çözüm yolları değildir. Hatta bu davranışın kalıcı olmasına zemin hazırlayabilir.

Çocukları farklı etkinlikler ile eğlendirmek, onların güvenini kazanmak, evdeki problemleri çözmek, gerekirse psikolojik profesyonel destek almak atılacak en önemli adımlardandır.