Çocuklarda yatak ıslatma

Yatak ıslatma; çocukların idrarını istemsiz olarak altına kaçırması durumudur. Çocuklar, idrarını tutma becerisini 3-5 yaşlarında kazanırlar.

Yatak ıslatma ya da idrar kaçırma durumu; gece yatağını ıslatma, gündüz altına işeme veya hem gece hem gündüz altına işeme olarak karşımıza gelebilir.

Aile öyküsünde yatağı ıslatma öyküsü önemli midir?

Altını ıslatan bir çocuğun ailesinde başka altını ıslatan birey olma durumu sıklıkla muhtemeldir.

Baskıcı tuvalet eğitimi?

Zaman zaman çocuğumuzun idrar tutma becerisi tam olgunlaşmadan aileler tuvalet eğitimine başlayabilir. Bu durum çocuğumuzda bir takım gerilimlere neden olabilir. Annenin baskıcı bir tutum sergilemesi idrar kontrolünün olgunlaşma süresini uzatabilir.

Bazı durumlarda daha önce idrar tutma becerisini kazanmış olan çocukların yeniden idrarları kaçırdığını görmeye başlayabiliriz. Bu durum ikincil altını ıslatma olarak adlandırılır.

Eğer altında tıbbi bir neden söz konusu değilse genellikle psikolojik nedenler altta yatmaktadır. Altını ıslatan çocuk öncelikle bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Yapılan araştırmalarda bir problem saptanmaz ise psikolojik unsurlara yönelmek gerekmektedir.

Çocuğunuzun yatağını ıslatma nedeni bakıcı değişikliğiniz olabilir…

İkincil idrar kaçırmanın bazı psikolojik nedenleri…

Yeni bir kardeşin aileye dahil olması

Ev değiştirme

Çocuğun çok sevdiği birini kaybetmesi

Hastalanma

Okulda başarısızlık, olumsuz okul veya kreş ortamı, arkadaşları ile ilgili problemler

Bakıcı değişikliği

Anne babanın boşanması

Yapılan araştırmalarda savaş gören çocukların, dayak gibi çeşitli cezalandırma yöntemleri ile cezalandırılan çocukların, ayrılıkların sonrasında altına ıslatma vakalarının yeniden başladığı gözlemlenmiştir.

Altına ıslatma durumu genellikle ergenlik döneminde kendiliğinden geçer.