Doğum Sonrası Annelik Depresyonu

Doğumdan hemen sonraki süreç anne için oldukça karmaşık bir süreçtir. Eve gelen bebek, yaşattığı mutluluk kadar streste yaratır. Bu durumda annede duygusal dalgalanmalar görülür.

Doğumun normal bir parçası olan ve ilk 1 haftada ortaya çıkan bebek melankolisi, annelik  hüznü olarak da bilinir. Bu durum çoğu annede; uyku problemi, ağlama krizi, şaşkınlık, sinirlilik gibi duygu değişimleri şeklinde görülür. Bir hafta içinde kendiliğinden düzelir.

Doğum sonrası depresyon ile annelik hüznünü ayırmak güçtür. Doğum sonrası depresyon,  bebek melankolisinin çok daha şiddetli halidir. Doğumdan sonra 4 hafta içinde ortaya çıkar. Aileye karşı ilgisizlik ve bebeğe zıt duygular ön plandadır. Halsizlik, isteksizlik, unutkanlık, anksiyete, panik atak, ağlama krizleri, bebeğe karşı ilgisizlik ileri durumlarda intihar düşünceleri görülebilir.

Kimyasal, sosyal ve psikolojik değişiklikler; diğer yandan psikolojik stres (bebeğe karşı aşırı sorumluluk duygusunun gelişmesi)  bu duruma yol açabilir. Risk etmenleri olarak; eş ile olan anlaşmazlıklar, ekonomik problemler, beklenmedik kayıplar, ilk doğum, depresyon öyküsü  ve adet öncesi duygu durum bozukluğu gibi bir çok faktör sayılabilir.

Tersini gösteren çalışmalar fazlaca olmasına karşın, bazı araştırmalar anne sütü ile beslemenin olumsuz duygu durum yaratacağını söyler. Anne sütü veren kadınların,  kendilerine ayıracak zamanlarının çok az oluşu, emzirme nedeniyle uykusuz kalmaları, gerektiğinde ilaç kullanamamaları gibi nedenlerle kolaylıkla negatif duygu durumuna girebilirler. Yine başka bir araştırma ise; annenin bağlanma biçimi ve doğum sonrası depresyonu arasındaki ilişkidir. Anneleri ile güvensiz bağ kuran kadınların, doğum sonrası depresyon yaşama olasılıkları yüksektir.

Doğum sonrası depresyon bu kadar yaygın olmasına karşın çoğu kez tanı konulamamaktadır. Anne negatif duyguları nedeniyle kendini yalnız hisseder, utanır ve yakınmalarını dile getiremez. Ayrıca çoğu kadın sorunlarını depresyon olarak algılamaz.  Bu nedenle doğumdan 1 ya da 2 ay sonra depresyon açısından taranmak önemlidir.

Peki yeni anne ne zaman uzman desteği almalıdır?

Sıkıntılar 2 haftadan uzun sürerse, anne normal hareket edemiyorsa, günlük durumlarla baş edemeyip, aşırı korkmuş, endişeli ve panik halindeyse, kendisine veya bebeğe zarar vermeyi düşünüyorsa mutlaka uzman desteği almalıdır.

Annelere  öneriler;

  • Bebek ve ev bakımı için yardım isteyin.
  • Her fırsatta uyuyup dinlenin.
  • Temiz havada yürüyüş yapın, evden çıkın.
  • Eşinizle mutlaka birbirinize vakit ayırın.
  • İyi ve kötü günlerin olacağını ve tüm bunların geçici olduğunu hatırlayın.
  • Arkadaşlarınızla görüşün.
  • Beslenmenize dikkat edin.
  • Kendinizi güçsüz hissettiğinizde mutlaka psikolog veya psikiyatrdan yardım isteyin.