Evinizdeki tehlikelerin farkında mısınız?

Bebeğimiz artık büyüyor ve her bulduğunu ağzına götürüyor, yürümeye başladı, tüm çekmeceler karıştırılıyor ‘çekmecelerin içi dışına çıktı’ dediğinizi duyar gibiyim.

Bugün evdeki bazı tehlike yaratabilecek şeylerden konuşacağız.

Ebeveynler ve bebek bakıcıları için ev kazaları konusunda bir kılavuz oluşturmak amacındayız.

İlk ilaçlarla başlayalım.

İlaçların, çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerektiğini biliyoruz. Fakat her yıl binlerce çocuk ilaç içme nedeniyle acil servislere müracaat ediyor.

Sizce neden?

Dikkatsizlik ve ihmal en önemli sebeptir.

Sizin bu konuda hassasiyet göstermeniz yetmez, bebeğin bakımından sorumlu bakıcıların da bu kurallara uyması gerekmektedir.

Evde anneanne veya babaanne var ise tansiyon ve şeker hapları gibi çok önemsiz olarak düşünülen ilaçlar evde ortalık yerlerde olabilir. Bu ilaçlara çok dikkat.

Evet çamaşırlarınız mis gibi kokuyor peki deterjanlar ve temizlik malzemeleri çocuklar için sorun teşkil eder mi?

Acil servislere deterjan yiyen alkali ve asidik maddeler içeren çamaşır suları içen çocuklar getirilir. Bu ilaçların hem mide hem akciğer ve bütün sistemlere zarar verebilecek potansiyelleri vardır.

Çocuklar bu malzemeleri içmeye çalışabilir. Bu nedenle bu tip ürünleri kapalı dolaplarda saklayalım.

Pil deyip geçmeyin…

Bazen çocuklar düğme şeklindeki pilleri yutabilir. Bu piller mide içinde açılarak yemek borusu ve mide yanıklarına ve hasarına neden olabilir.

Bu nedenle bitmiş pillerinizi lütfen evde bulundurmayınız. Eğer çocuğunuz bir pil yutarsa gideceğiniz yer hastanedir bunu unutmayınız.

Yazımıza kaldığımız yerden diğer makalemizde devam edeceğiz.

Ev kazalarına dikkat edelim.

Sağlıklı mutlu nesiller…